admin
Administrator
Dołączył: 09 Sty 2019
Posty: 14
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 4 razy Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 13:11, 09 Sty 2019 Temat postu: Pismo od zarządu z 8 stycznia 2019 |
|
|
Dąbrowa Górnicza 01.2019
Dyskusja - część druga.
Szanowne koleżanki i koledzy.
Bardzo dziękuję za aktywny udział w dyskusji i odzew na jej pierwszą część. Brak napięcia, presji i emocji jakie zwykle towarzyszą nam na zebraniach, pozwoliły na skupienie się i rozważne zabranie głosu w sprawach zainicjowanych w liście. Zapraszam osoby, które jeszcze nie zmobilizowały się do napisania swoich spostrzeżeń i uwag, aby zrobiły to po przeczytaniu drugiej części, przy okazji odnosząc się do treści zawartych w części pierwszej.
Wasze opinie pozwolą Zarządowi na lepsze przygotowanie Walnego Zebrania Członków dotyczące wniosków i projektów uchwał. Chcę dodać, że od początku naszym zamiarem była również wymiana zdań na wewnętrznych odsłonach strony internetowej. I tak właśnie będzie, jak tylko uporamy się z przedłużającą się niestety przebudową strony www .
Z żeglarskim pozdrowieniem
Komandor
Marek Szóstakowski
Część II – filary i perspektywa na lata 2019 - 2119
Drugą cześć dyskusji via poczta internetowa, poświęcimy zamierzeniom jakie zarząd postawił przed sobą i klubem na rok 2019. Wizja, którą naszkicujemy sięga dużo dalej, ale zbyt wiele znaków zapytania dotyczących zamierzeń administracji terenowej i zarządcy jeziora , nie pozwala nam kilku spraw skonkretyzować.
Możemy sobie już pozwolić na nakreślenie długoterminowych planów, ponieważ trzy mocne filary naszego bytu, nie są już wielką niewiadomą lecz dają oparcie dla śmiałych projektów.
Filar pierwszy - decyzją dyrektora Zarządu Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego w Katowicach uzyskaliśmy pozwolenie wodnoprawne na pomosty
Konsekwentne, wieloletnie starania Zarządu KŻ przyniosły rezultat, który pozwoli nam na uruchomienie dalszych działań umacniających klub na Pogorii 4. Bardzo dużo przedsięwzięć jest jednak uzależnionych od wprowadzenia w życie Regulaminu jeziora, a jest to wyzwanie, które będzie nas w najbliższym czasie absorbować najbardziej. Tym nie mniej i bez wspomnianego Regulaminu możemy zrobić duży postęp.
Zezwolenie na pomosty jest uwarunkowane zaleceniami, które musimy spełnić ,aby nie popaść w konflikt z prawem. Już podjęliśmy starania, które zaczniemy przed otwarciem sezonu żeglarskiego i mam nadzieję, że poradzimy sobie ze wszystkim, pod warunkiem oczywiście, że członkowie pozytywnie odpowiedzą na prośby i sugestie Zarządu. Bo siłą klubu nie jest sam Zarząd tylko cała jego zbiorowość.
Filar drugi – jednym z priorytetów Zarządu w ostatnich trzech latach było to, żeby dzierżawiony teren na którym znajduje się zaplecze klubu, posiadał ustabilizowaną sytuację tak pod względem legalności i pełnego zakresu mediów jak również umowy dzierżawnej z właścicielem gruntów. Cel ten udało się osiągnąć.
Dlatego też , w ramach posiadanych środków i życzliwości sponsorów, możemy pozwolić sobie na modernizację naszej siedziby.
Plany zakładają sukcesywne podnoszenie standardu, poziomu socjalnego i poszerzenia zakresu usług i ułatwień na terenie zajmowanym przez klub. To co chcemy zrealizować w 2019 roku zostało nakreślone w „Wykazie prac na 2019 rok”, który od stycznia jest dostępny w klubie oraz na stronie internetowej.
Filar trzeci – status klubu jako Stowarzyszenia zarejestrowanego w Krajowym Rejestrze Sądowym, co uzyskaliśmy w 2018 roku, pozwala nam na rozwinięcie skrzydeł , załatwienie pilnych spraw wewnętrznych i przygotowanie się na zewnętrzne wyzwania, z którymi niechybnie będziemy musieli się wziąć za bary w najbliższych latach.
<<< - >>>
Co oznacza zezwolenie na zwodowanie i posadowienie pomostów wydane przez Wody Polskie ?
Przede wszystkim dostosowanie się do przepisów nowej Ustawy Prawo Wodne. Mamy styczeń, lecz nie znamy jeszcze ostatniej wersji Ustawy po poprawkach wniesionych do Sejmu. Tym nie mniej , regulujące naszą działalność przepisy są w większości znane. O szczegółach poinformujemy niezwłocznie po zapoznaniu się z ostateczną wersją Ustawy, jej przepisami wykonawczymi i stawką podatku naliczonego nam za użytkowanie jeziora i dzierżawę terenu. Na marcowym Walnym Zebraniu powinniśmy już wiedzieć jak to wpłynie na masz budżet.
Już samo pozwolenie na posadowienie pomostów wymusza na klubie dokonanie zmian w zasadach jego użytkowania. Proszę jednak o cierpliwość. O zmianach tych poinformujemy z pewnością przed rozpoczęciem sezonu żeglarskiego. Być może będziemy mogli omówić również wymogi stawiane przez Ustawę, Regulamin jeziora i posiadane zezwolenie wodnoprawne.
W poprzednich latach podejmowaliśmy ryzykowne działania, balansując na granicy prawa, aby umożliwić członkom klubu realizację swoich zainteresowań i pasji związanych z jeziorem. Przez trzy lata byliśmy nękani przez RZGW, PINB i osoby prywatne, co objawiało się licznymi przesłuchaniami przez policję, kilkoma rozprawami sądowymi , zeznaniami w urzędach itd. Stosy dokumentów, wyjaśnień, liczne konsultacje z prawnikami - to były koszty ponoszone przez reprezentantów klubu. Kto z klubowiczów chciał wiedzieć o tym co się w tej materii działo, to wiedział. Pozostałych zarząd informował zdawkowo wychodząc z założenia, że klub jest organizacją usługową dla swoich członków i brał na siebie ciężar zarządzania, biorąc równocześnie ciężar odpowiedzialności.
Mamy nadzieję, że ten trudny czas jest już za nami. Będziemy się starać , aby nie prowokować losu, stąd też nasze przestrogi o zaostrzeniu procedur i stanowczość działań pojawiające się w treści obydwu listów.
<<< - >>>
Teren, na którym znajduje się klub, dzierżawimy długoterminową umową od prywatnego właściciela. Relacje miedzy nami są bardzo dobre i nic nie wskazuje na to, aby miały się zmienić na gorsze w następnych latach. Stąd też pozwalamy sobie na skromne dokapitalizowanie działki np. w utwardzony parking, bramę, płoty, remonty pomieszczeń, chodniki itd.
Takich inwestycji, z każdym rokiem będzie więcej a ich zakres i rozmach zależą od inwencji Zarządu , zaoszczędzonych środków finansowych, przychylności sponsorów i aktywności członków. Celem jest takie urządzenie klubu i przystani, aby był funkcjonalny, wygodny , w miarę nowoczesny i przyjazny dla klubowiczów. Środki na to mamy skromne ale potencjał tkwiący w ludziach bardzo duży. Małymi lub trochę większymi kroczkami zrealizujemy te zamierzenia, jeśli nie w tym to w następnym pokoleniu.
Wiemy co trzeba zrobić w planie minimum, planie średnim i maksimum plus.
Plan minimum to zlikwidowanie rażącego bałaganu i niechlujstwa. Uporządkowanie terenu, budynku, magazynów, ogrodzenia, opanowanie gospodarki śmieciami , podniesienie standardu urządzeń , pomieszczeń klubowych oraz utrzymanie ciągłości naszych ambitnych postanowień . Do tego nie są potrzebne ogromne środki finansowe tylko wola wykonania. 20 godzinna „pańszczyzna” zupełnie wystarczy do zrealizowania tego planu. Stąd w zakresie prac do wykonania w 2019 roku plan minimum mieści się akurat.
Plan z ambicjami średnimi to już niestety inwestycje i współudział podmiotów zewnętrznych.
Nie chodzi o uzależnienie się od kogoś czy czegoś, lecz poszerzenie horyzontów i zwiększenie możliwości jakie daje nam usytuowanie i potencjał jeziora.
Czas - może rok, najdalej trzy, pokaże nam z czym tak naprawdę przyjdzie nam się zmierzyć . Zwiększanie już teraz swojej wartości realnej , wewnętrznej spójności i siły , zawarcie trwałych sojuszy, przygotuje nas na nadchodzące zmiany. Jego wdrożenie wymaga stabilnego usytuowania nad jeziorem . Zdajemy sobie sprawę, że już w tym (średnim) planie nasza dzierżawa jest niestety dosyć słabym punktem. Ale intensywnie myślimy nad rozwiązaniami alternatywnymi.
Z szerokiego asortymentu konkretów jakie niesie nam plan średni wyłuskamy tylko kilka:
- oferta dla młodzieży i pokolenia w wieku średnim- szkolenia, spotkania , ogniska, zawody sportowe.
- utworzenie nieformalnej maszoperii składającej się z wszystkich klubów żeglarskich i wodniackich z Pogorii I, III i IV. Wymiana doświadczeń, spotkania integracyjne.
- współpraca z klubem/klubami żeglarskimi w Zachodniej lub Południowej Europie – wymiana załóg.
- rejsy po morzach i oceanach – Bałtyk, Adriatyk, ocean wokół Wysp Kanaryjskich .
- udział w zawodach sportowych .
- rozbudowanie systemu wyróżnień i nagród dla członków klubu identyfikujących się z jego ideami.
Plan maksimum plus - aby rozwinąć jego założenia, trzeba mieć oparcie w uchwałach Walnego Zebrania.
Chodzi tu o spojrzenie na kilka i kilkanaście lat w przyszłość, którą trzeba zacząć budować już dzisiaj. Odizolowanie się i zamknięcie w we własnym gronie nie wchodzi w grę. Stawką jest przetrwanie i wzmocnienie klubu.
Dyskusję o planach klubu na następne lata chcemy rozwinąć na naszej wewnętrznej stronie internetowej, gdzie każdy będzie mógł odnieś się do poszczególnych wypowiedzi. Powtarzające się sugestie i propozycje przedstawimy na Walnym Zebraniu w marcu. Do tego czasu prosimy o przysyłanie swoich uwag i przemyśleń.
Ta dyskusja wyznaczy naszą drogę w 2019 roku i latach następnych. Prosimy o poważne potraktowanie tego tematu i odniesienie się, w miarę możliwości do wszystkich aspektów życia w klubie; jego organizacji, zarządzania, sposobu realizacji zamierzeń i planów zaprezentowanych w tym liście.
Nie narzucamy obowiązku uczestniczenia w dyskusji. Nie będzie żadnych przysłowiowych „plusów” i „minusów”. Liczymy jednak na pomoc w tym dosyć ważnym dla naszej przyszłości momencie. Wierzymy w zbiorową mądrość zespołu.
Zarząd:
Marek Szóstakowski
Leszek Kwaśny
Maria Wrzosek
Post został pochwalony 0 razy
|
|